Najczęściej o wybór kuwety dla kota pytają koci nowicjusze, do których domu nowy kociak ma dopiero zawitać. Jednak temat KUWETA dotyczy tak naprawdę każdego kociarza. Bo nawet nasz dorosły kot, który umie korzystać z kuwety bez problemu, może nagle na jakimś etapie swojego życia mieć „kuwetową zagwozdkę”.
Kocia kuweta to sprawa wielkiej wagi. Błędy w jej wyborze, ustawieniu, wypełnieniu i higienie mogą doprowadzić nas i kota na skraj… A zatem do dzieła: wybieramy kuwetę dla kota.
ILOŚĆ
Na pytanie „ile powinno być w domu kuwet?” klasyczna już odpowiedź brzmi „tyle ile kotów + jedna dodatkowa”. Ostatecznie kuwet może być mniej, ale to zależy od indywidualnych predyspozycji kota/kotów w domu i częstotliwości Twojego sprzątania. Zapewniamy: lepiej mieć więcej kuwet niż siuśki na podłodze. Uwierzcie bez sprawdzania. A zatem: 1 kot – jedna kuweta, 2 koty – dwie kuwety. Więcej kotów? Warto poradzić się specjalisty i po analizie relacji w kociej rodzinie zadecydować o ilości miejsc toaletowych. Z kuwetami trochę jak z $$$ – zawsze przyda się więcej 🙂
LOKALIZACJA
Doświadczenie uczy, że najwygodniej jest ustawić kuwetę w łazience. Choć niektórym nie odpowiada zapach kocich „prezentów” otrzymywanych podczas kąpieli własnej to jest to umiejscowienie najbardziej sprzyjające samodyscyplinie w zakresie jej sprzątania. Korzystając ze żwiru rozpuszczalnego w wodzie można usuwać go bezpośrednio do toalety (poza budynkami z kanalizacją starej generacji), co niezaprzeczalnie pomaga w utrzymaniu kuwety w należytym porządku.
Gdzie poza łazienką najlepiej ustawić kuwetę? W miejscu ustronnym, intymnym, wygodnym dla kota i dla Ciebie. Nigdy nie stawiaj kuwety w przejściu, na środku korytarza, przy głośnej pralce czy suszarce. Przedpokoje na ogół się nie sprawdzają – harmider, goście, buty, klucze, obce zapachy – to nie sprzyja spokojnemu kociemu „toaletowaniu”. No to gdzie? Róg salonu (tuż za drzwiami), spokojna część pokoju gościnnego, za biurkiem w gabinecie. Każde mieszkanie jest inne i potrzeby każdego z Was są inne. Krótka analiza tychże w połączeniu z pamiętaniem o kocich wymaganiach i optymalne miejsce na pewno się znajdzie.
Ważne jest, aby kuweta stała z dala od jedzenia i wody – nawet nawet jeśli kocie pomieszczenie jest małe to kuwety i miseczki stawiamy w 2 przeciwległych jego kątach.
Gdy pojawia się w Waszym domu nowy kot, warto wydzielić mu na pierwsze dni jeden pokój, w nim ustawić (między innymi) kuwetę. Jeśli kot ma 100%-ową „trafialność” do kuwety przez 2-3 dni, rozpoczynamy wypuszczanie go do kolejnego pomieszczenia w domu, co jakiś czas zapraszając zabawą do pokoju z kuwetą – na krótkie oględziny 🙂
OD-KRYTOŚĆ
Wybór pomiędzy kuwetą krytą i odkrytą może budzić niepokój. Skorzystajmy z odpowiedzi Pani Statystyki: koty wolą kuwetę odkrytą (oraz dużą i czystą). Chcesz nauczyć kota korzystania z krytej, z której (teoretycznie) mniej rozsypuje się żwirek? Daj kotu do dyspozycji od razu dwie kuwety i sprawdź, która mu bardziej odpowiada. I trzymaj kciuki, aby ta kryta. Trzymaj kciuki, ale nie wywieraj presji. W końcu Tobie kot nie narzuca, czy masz zamykać czy otwierać drzwi, kiedy korzystasz z kibelka.
ROZMIAR I KSZTAŁT
Krótka piłka – im kuweta większa, tym lepsza. Memy z kotami na plażach i pustyniach nie kłamią. Kot lubi mieć dużo miejsca wokół siebie, nie czuć się przytłoczonym zapachami i obecnością innych. Kuweta wielkość kartki A4 może służyć przez 3 miesiące. Potem jest czas na większą. Wiele kotów robi siku w jednym roku kuwety, a w drugim zostawia większy produkt przemiany materii. Odległość między tymi rogami ma znaczenie. W wypadku jej braku – prezenty mogą lądować na podłodze. I po co Ci to? Znajdź miejsce na większą kuwetę, w której kot swobodnie będzie mógł się obrócić wokół własnej osi, usiąść, przykucnąć bez konieczności wystawiania łap (lub, nie daj Boże, kuperka) poza obręb.
W temacie kształtu największe znaczenie ma rant, brzeg kuwety. Spotkanie koty, którym wysoki próg nie przeszkodzi, inne uznają to za trudną przeszkodę. Do wyboru mamy też kuwety z wyraźnie wyższą niż pozostałe jedną ścianką – to dla tych, co dużo kopią, sypią i sikają na pół-stojąco. Warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje kota i dopasować najlepszą kuwetę.
Kuwety, do których wchodzi się od góry, od boku czy inne samoczyszczące nadadzą się tylko dla superstabilnego emocjonalnie i zdrowego kota. Takie wynalazki zasługują na osoby artykuł i dłuższy komentarz, który, owszem, mamy w planach. Dziś skupiamy się jednak na podstawach. A podstawa dla kota to spora, otwarta kuweta ustawiona w intymnym miejscu, czyszczona dwa razy dziennie. No i nie pusta, a wypełniona. Tylko czym?
WYPEŁNIENIE
Żwir do kuwet to sprawa bardzo ważna, gdyż stąpanie stópkami po niepasującym żwirku może skończyć się siusianiem poza kuwetą.
Z malutkim kotem jest dużo łatwiej – większość maluchów łatwo przyzwyczai się do żwirku, który mu wybierzemy. Koty starsze lub posiadające już doświadczenia (a nawet preferencje) niechętnie zmienią żwir. Dlatego sprawdź czego Twój starszy „adopciak” używał wcześniej i zaproponuj mu ten sam żwir. Maluchowi daj taki, który wydaje się najlepszy dla Ciebie, a czas spędzony z kotem zweryfikuje, czy macie taki sam gust.
O zaletach żwirku drewnianego i rozpuszczalnego w wodzie przeczytasz kilka akapitów wcześniej, ale to niejedyny dostępny rodzaj wypełnienia. Wybierać możesz spośród kilku typów wypełnień do kuwet: żwir drewniany (różnej wielkości granulat), bentonitowy, silikonowy (różnej wielkości granulat), piach (jeśli masz nielimitowany i ekologiczny do niego dostęp). Każdy z nich ma wady i zalety z punktu widzenia kota i człowieka. Np. drewniany jest dość miękki (dobre dla kocich stóp), wiele drewnianych rodzajów możesz usuwać do toalety. Silikonowy żwirek możesz trzymać dłużej bez wyrzucania, jednak zapach może stać się przykry dla kota, a sama jego utylizacja jest uciążliwa. Bentonit jest miękki dla kota, jednak pokropiony wodą tworzy dodatkowy brud w domu. Decyzja należy do Ciebie i Twojego kota. My polecamy jednoznacznie: unikać żwirów zapachowych i niezbyrlających (takowy stosujemy tylko, gdy chcemy pobrać koci mocz do badania). Chcesz zmienić żwir? Zaproponować kotu nowy? Nie wymieniaj od razu całości. To może być dla kota szok, prowadzący do rezygnacji z kuwety. Lepiej jest prowadzić powolną wymianę, mieszając nowy ze starym przez kilka tygodni, stopniowo dodając coraz więcej nowego i usuwając proporcjonalnie poprzednika.
KUWETOWE VADEMECUM w pigułce i na Facebooku:
Jak często sprzątać kocią kuwetę?
Jak wybrać najlepszą kuwetę dla kota?
Jaki żwirek do kociej kuwety wybrać?
Jak zmienić rodzaj żwirku w kuwecie?