Konsultacja behawioralna

Koci behawiorysta najlepiej może pomóc podczas domowej konsultacji behawioralnej lub online, na którą zostaje wezwany, gdy zachowanie naszego kota nas niepokoi, martwi, denerwuje.

Często nie rozumiemy, dlaczego nasz kot zachowuje się w dany sposób, a zrozumienie tego zachowania to pierwszy krok to rozwiązania problemów! Nie warto czekać, aż problem się rozwinie. Trzeba działać szybko, aby pomóc sobie i zwierzęciu!

Pamiętajmy: wszystkie kocie zachowania mają swój powód! Kot nigdy nie zachowuje się  wobec nas źle „bo jest złośliwy” lub „bo tak ma”. Każda reakcja kota jest odpowiedzią na jakiś sygnał ze środowiska, a każde niepokojące nas zachowanie – samego kota najczęściej też bardzo stresuje. Dlatego każdemu kotu należy się pomoc – weterynaryjna i/lub behawioralna. Większość problemów da się rozwiązać, trzeba tylko dać sobie i kotu szansę.

Konsultacja behawioralna to spotkanie z kotem i jego rodziną, na które składa się:

  • rozmowa z rodziną na temat problematycznych zachowań zwierzęcia, na żywo lub zdalnie
  • diagnostyka problematycznych zachowań (określenie przyczyn)
  • budowa programu terapii – zalecenia, ćwiczenia, zmiany do wprowadzenia w środowisku domowym

 


Kontrola przebiegu wprowadzania zmian przebiega podczas kolejnych spotkań lub drogą mailową, zależnie od rodzaju problemu i indywidualnych ustaleń danego Kociego Behawiorysty i rodziny.

Przebieg konsultacji behawioralnej

Pierwsze spotkanie polega na rozmowie w obecności zwierzaka (i innych zwierząt) oraz pozostałych członków rodziny. Najlepiej spotkać się w domu zwierzęcia, które jest w danym momencie jego naturalnym terenem bytowania i gdzie jego zachowania są najbardziej spontaniczne i miarodajne. Spotkanie powinno odbyć się 
po aktualnej wizycie u lekarza weterynarii, dzięki której można określić bieżący stan zdrowia i jego wpływ na zachowanie; o takiej kolejności działań, każdy umawiający się na konsultację klient powinien zostać poinformowany podczas pierwszego kontaktu z wybranym behawiorystą.

Konsultacja trwa zwykle, zależnie od (złożoności) problemu, między 1,5 a 3 godziny, a jej koszta wahają się, zależnie od miasta od 150 do 400 zł za spotkanie wraz z dojazdem. Zwykle w cenie konsultacji dostajecie Państwo zalecenia na piśmie i możliwość dalszego kontaktu ze specjalistą przez telefon czy e-mail przez określony po spotkaniu czas.

Główne zagadnienia konsultacji behawioralnej (in. porady zoopsychologicznej)

  • diagnoza i interpretacja przyczyn niepożądanych / niepokojących zachowań zwierząt domowych; zalecenie odpowiedniej terapii tych zachowań

a także:

  • pomoc przy prawidłowej socjalizacji i wychowaniu kotów,
  • przygotowanie zwierząt do ważnych zmian w życiu rodziny (przeprowadzka, ciąża, wakacje, kolejne zwierzę),
  • pomoc przy wyborze pupila, ocena stanu psychicznego i osobowości zwierzęcia (np. pochodzącego ze schroniska czy z hodowli)Tematyka konsultacji behawioralnych,
czyli kiedy warto skorzystać z domowej konsultacji behawioralnej

  • gdy chcemy rozwiązać problem z zachowaniem kota; wówczas podczas spotkania przyglądamy się problemom, aby stawić im czoła. Wśród najczęstszych problemów z zachowaniem kotów wymienić można następujące sytuacje: kot siusia poza kuwetą, kot boi się, kot jest agresywny, kot nie chce się bawić, kot ucieka/chowa się i wszelkie inne problemy z zachowaniem.
  • gdy chcemy zapobiec powstaniu problemu z zachowaniem kota i uzyskać poradę, nawet gdy żadnego problemu wychowawczego jeszcze nie zaobserwowaliśmy. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda? Zakres działań profilaktycznych dotyczy takich zagadnień takich jak: lęk zwierząt, łączenie obcych sobie zwierząt, nowy kot w domu, nowy pies w domu kota, relacje kota / psa z ludźmi, przygotowanie kota na nadejście małego dziecka i wiele innych.

Umów się na konsultację ze specjalistą z CatExperts! Napisz: catexpertspl@gmail.com i czekaj na odpowiedź na maila!