Domowy Koci Gaj – czy kot niewychodzący może być szczęśliwy?

Podstawowe potrzeby kotów każdy zna: pożywienie, wydalanie, odpoczynek i sen. Kolejnymi ważnymi potrzebami życiowymi są: potrzeba eksploracji terenu, realizacja instynktu łowieckiego, stymulacji psychicznej. W naturze koty realizują swoje potrzeby wg własnego tempa i możliwości, jakie daje środowisko naturalne.

 

Niestety, środowisko (zwłaszcza) miejskie bywa dla kotów zbyt niebezpieczne, dlatego większość opiekunów decyduje się, często za naszą radą, kotów NIE wypuszczać.

Kontrowersje wokół tego tematu były, są i będą. Mity będą ścierać się z faktami, a stereotypy z przesądami. My, jak zawsze, idziemy drogą wyważonego środka i mówimy: sytuacje ludzko-kocich rodzin są różne, warunki domowe są różne, bezpieczeństwo okolicy jest różne i potrzeby danych kotów są różne. Dlatego zawsze indywidualnie podchodzimy do każdej kociej rodziny i panujących (lub proponowanych dla niej) zasad działania oraz dbania i o kocie bezpieczeństwo, i O DOBROSTAN PSYCHO-FIZYCZNY. Jedno nie jest ważniejsze od drugiego!

 

 

Z doświadczenia wynika, że większość kotów żyjących w mieszkaniach dobrze sobie radzi z potrzebami eksploracyjnymi i stresem, TYLKO POD WARUNKIEM, że dom jest przystosowany, by kocie potrzeby mogły być realizowane!!! Pracujemy wszak na co dzień z kotami, które zabija nuda i brak bodźcowania 🙁 Kociej nudzie mówimy NIE i podpowiadamy, co robić, aby kotu w domu było naprawdę dobrze przez cały rok.

3 najprostsze kroki, aby przejście „z dżungli do mieszkania” było dla kota fajną przygodą, a nie ograniczeniem, opisaliśmy w krótkim artykulehttp://catexperts.pl/z-dzungli-do-mieszkania/, a na listopad zaplanowaliśmy wraz z KOCIstylem CYKL, w którym przyjrzymy się innym domowym „szcztuczkom”, dzięki którym KOT W DOMU może być w pełni szczęśliwy.

 

 

Tytuł serii, który podpowiedzieliście w komentarzach na FB to #KociGaj. Już teraz czekamy na Wasze zdjęcia i pomysły na „kocie urozmaicacze”. Z hasztagiem #KociGaj na pewno ich nie przegapimy! Stwórzmy razem album pełen kocich pomysłów na wesoły dom!

Dobry pomysł na jesienny czas? Wg nas dobry – bo wiosna i lato to czas częstego wypuszczania kotów i okres, w którym trudno jest przekonać nieprzekonanych o zaletach NIEwychodzenia kotów. Jesień i zimą studzą, nomem omen, zapały i wychodzenia (i wypuszczania) i mogą być dobrym tłem dla SPOKOJNEGO przyjrzenia się tematowi UROZMAICENIA KOCIEGO DOMU.

 

Dodaj komentarz