HomoFelidae – kot prawie rozpracowany na CatExperts.pl

Agata Burkat, znana miłośnikom kotów ze swojego bloga HomoFelidae psycholog dołącza do CatExperts.pl!

zrzut-ekranu-2016-11-17-o-21-25-25

Jest nam niezmiernie miło, że to nasz portal stanie się miejscem, gdzie będzie można od dziś znaleźć wszystkie prace naukowe pochodzące z HomoFelidae.pl, które zamyka swoje podwoje. Zapraszamy do lektury kilkunastu wspaniałych artykułów, prezentujących rzetelną naukową wiedzę na temat zachowania kotów, ich etologii i psychologii. Poniżej znajduje się ich pełna lista (artykuły można też znaleźć na blogu w kategorii HomoFelidae).


Historia strony HomoFelidae.pl

Strona powstała w 2011r. w odpowiedzi na lukę w rzetelnej wiedzy naukowej na temat zachowania kotów w polskim Internecie. Polskie witryny o kociej tematyce mają charakter poradnikowy i bardzo ogólny. Skupiają informacje na temat żywienia, ras, zdrowia, wychowania a także oferują możliwość wymiany informacji na bardzo żywych forach, gdzie miłośnicy kotów wymieniają się opiniami i radami z zakresu zachowania kotów. Na stronie HomoFelidae nie podejmowano kwestii powszechnie znanych, takich jak przyczyny drapania mebli przez koty czy znaczenie mruczenia (przynajmniej w teorii, każdy koci opiekun powinien takie rzeczy wiedzieć). Moim celem było przynajmniej częściowe naukowe rozpracowanie niektórych dziwnych kocich zachowań, a także lekkostrawne podanie czytelnikowi wiedzy, którą znaleźć można w naukowych czasopismach lub na zagranicznych portalach. Swoją pracę kieruję więc głównie do osób, które wyjściowo mają trochę wiedzy i doświadczenia w dziedzinie kotów, ale jednocześnie nurtują je dalsze pytania. Pod koniec 2016 roku domena homofelidae.pl przestaje istnieć ze względu na inne plany życiowe i zawodowe Autorki, która pozostanie w kontakcie z czytelnikami na swoim profilu na facebook’u. Wszystkie artykuły znajdą schronienie 🙂 na stronach kociego serwisu CatExperts.pl.


O autorce

HomoFelidae CatExperts

Agata Burkat, psycholog zwierzęcy, miłośniczka kotów i pogłębiania wiedzy na ich temat; absolwentka Polskiej Akademii Nauk (Wydział I Nauk Społecznych PAN, Instytut Psychologii, podyplomowy kierunek Psychologia Zwierząt) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wydział Filozoficzny, Instytut Psychologii).


Publikacje

  1. Feromony kota domowego
  2. Ewolucja kota – najnowsze badania genetyczne
  3. Kompetencje numeryczne u kotów
  4. Zabawa czy polowanie
  5. Upośledzenie umysłowe u kota
  6. Hiperestezja, czyli wzmożone odczuwanie u kotów
  7. Wokalizacja kota domowego
  8. Rozwój behawioralny kota
  9. Problem pica i ssania tkanin u kota
  10. Pobudzenie przed/po skorzystaniu z kuwety
  11. Kotów zamiłowanie do papieru