Zaburzenia Zachowania Kotów – konferencja, której patronujemy

 

W dniu 20 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji pt. Zaburzenia Zachowania Kotów. Profilaktyka i terapia. Zajęcia prowadził wspaniały – i jak się okazało – niezwykle charyzmatyczny, dowcipny i sympatyczny, lekarz weterynarii i behawiorysta z Wielkiej Brytanii – JON BOWEN. Wydarzenie zorganizował Etovet, po raz kolejny udowadniając, że zapraszanie wybitnych specjalistów ma sens. Bo jeśli się uczyć to od najlepszych! Jest nam tym bardziej miło, że zostaliśmy partnerem tego wydarzenia.

Czekaliśmy na wykłady dotyczące AGRESJI skierowanej na człowieka, lecz także pomysłów na radzenie sobie z KOCIM ZNAKOWANIEM terenu, które zawsze trzeba odróżnić od błędnego wydalania. Ciekawie zapowiadał się temat godzenia kotów mieszkających pod jednym dachem. Suplementacja i środki uspakajające to także nierzadki temat takich konferencji, niemniej brak tu częstych nowości, o których można się dowiedzieć.

 

Jon Bowen opowiadał sporo na temat komunikacji człowiek-kot i wynikającej z niej nierzadko AGRESJI kota wobec człowieka. Też jesteśmy podobnego zdania – najczęściej kot musi się bronić przed jakimś naszym zachowaniem, które wynika z niewiedzy i braku umiejętności odczytywania sygnałów wysyłanych przez koty zawczasu. Gdy takie sygnały pominiemy, kot czasem nie ma wyjścia i atakuje. Rozmawialiśmy też o agresji łowieckiej i innych jej typach, wynikających z niezaspokojonych kocich potrzeb.  Było ciekawie, choć wnioski pozostają te same – jeśli chcemy mieć „grzeczne” koty, musimy uczyć się ich języka!

 

Tematem, które zawsze interesuje nie tylko profesjonalistów, ale też kocich amatorów to godzenie wielu kotów na jednym terenie. To mit, że kot to samotnik, który NIE MOŻE żyć z innymi kotami. Ale mitem jest także, że każdy kot dogada się z każdym kotem. Wg nas to na dobraniu kotów i stworzenie im optymalnych warunków podziału terenu powinniśmy się skupiać budując dobre relacje między kotami. Co więcej – nasza uwaga powinna być wytężona, gdy któreś ze zwierząt wykazuje wyraźnie, że wolałby być jedynakiem. Pamiętajcie, że jeśli macie podobne kłopoty lub nie wiecie, jak się ułoży relacja między zwierzakami – możecie skonsultować się z doświadczonym specjalistą. To zawsze rozjaśni temat 🙂

Niezwykle dużo czasu Jon Bowen poświęcił ZASOBOM i ODDAWANIU KOTU KONTROLI, a w praktyce – odpowiedniej organizacji domu, ogrodu czy tego, co jest kotów wspólną przestrzenią. Dużo niezależności, wiele miejsc do spania, poideł, posłanek, pór karmienia, czy w danych wypadkach – zostawianie wielu małych porcji karmy w skrytkach, aby mobilizować koty do szukania i zdobywania to podstawy wspólnego domu bez kłótni. A numerem jeden pozostaje ODPOWIEDNIA ILOŚĆ KUWET 🙂 Ale na ten temat nieraz już pisaliśmy, np. tutaj.

 

Temat BRUDZENIA POZA KUWETĄ rozpoczął się przypomnieniem, że ZNAKOWANIE i NIEPOPRAWANE ODDAWANIE MOCZU to dwie rzeczy, które należy rozróżnić. My też zawsze od tego zaczynamy konsultowanie podobnych przypadków i wiemy, jak ważne dla zrozumienia kociego zachowania jest obserwacja miejsc posikiwania, a także ilości moczu i całego kontekstu sytuacji, w której kot – czy to w wyniku choroby, czy też kłopotów z samą kuwetą albo stresu czy relacji w stadzie – brudzi w miejscach niepożądanych. Nie zapominamy też o wykluczeniu przyczyn zdrowotnych! Więcej? Tutaj.

 

Jeśli chodzi o znakowanie terenu analizowaliśmy podczas zajęć ciekawe plansze, na których Bowen przedstawiał przykładowe znakowania i sposoby radzenia sobie z nim. Więcej tu jednak było analizy i diagnostyki niż samych porad. Więcej o tym nieprzyjemnym dla człowieka zachowaniu kotów pisaliśmy już tutaj oraz w cyklu #KociKlan, gdzie rozprawiamy się ze znakowaniem w duuużym kocim stadzie. Zajrzyjcie koniecznie!

 

 

W czasie przerw między wykładami był czas na odwiedziny na stoiskach innych partnerów wydarzenia, jak Vetoquinol, Scanvet, Magazyn Trzy Koty, czy u Moniki Małek, kociej fotografki. My rozdawaliśmy Wam PET ALERT CARDs, które – jak zwykle – cieszyły się powodzeniem. Bo to taki mały gest, a może uratować życie… Poczytajcie, jak to działa!


Jeszcze raz dziękujemy Etovet za zaproszenie do Polski kolejnej wspaniałej osobowości z kociego kręgu specjalistów. Pozdrawiając Jona Bowena, czekamy na więcej takich okazji, by rozwijać się i uczyć o kotach od najlepszych. Sprawdźcie, jak było 20 października na fotkach 🙂 i…

 

 

… dołączajcie do nas następnym razem. Bo… miło nam było spotkać niektórych z Was, których znamy z naszych własnych wydarzeń i szkoleń. Cieszymy się, że nasze zniżki na bilety się przydały 🙂

 

Agresja kotów nakierowan na opiekunów.

Opublikowany przez Etovet Sobota, 20 października 2018

 

Do zobaczenia więc w przyszłości! A Co przyniesie najbliższa przyszłość? W Etovet nie lada gratka – poświęcony LĘKOM U ZWIERZĄT jubileuszowy V Kongres Weterynaryjnej Medycyny Behawioralnej, a u nas – lutowy, III Dzień Kota, w ramach którego kolejne szkolenia z Pierwszej Pomocy dla Kotów. Obecność obowiązkowa i jakże przyjemna 🙂

Dodaj komentarz