Konsultacje behawioralne online w czasie epidemii

Szanowni Państwo

wychodząc na przeciw trudnej i nietypowej sytuacji w naszym kraju i nie chcąc pozostawiać Państwa bez możliwości skonsultowania (niekiedy pilnych) problemów z kocim zachowaniem, zdecydowaliśmy o zaoferowaniu wsparcia zoopsychologicznego on line, przez telefon, Skype, Messenger czy WhatsApp.

Doradzimy na tyle, na ile będzie to możliwe zdalnie: przeprowadzając tak głęboki wywiad, jaki się tylko uda uzyskać poprzez wspomniane media. Będziemy prosić o bardzo szczegółowe informacje, spacery z kamerką po mieszkaniu/domu = kocim terytorium, dodatkowe nagrania, obserwacje, spostrzeżenia w czasie. Zapraszamy na konsultacje on-line z kocim behawiorystą. Doradzamy w problemach z sikaniem poza kuwetą, znakowaniem terenu, agresją, apatią, depresją kotów, a także służmy radą przed i w trakcie powiększania „stada” o nowego kota lub psa oraz w wielu innych sytuacjach i problemach z zachowaniem zwierzęcia w domu. Więcej informacji na temat porady kociego psychologa znajdziecie na tej stronie.

 

 

Konsultacja z behawiorystą on-line trwać będzie podobnie, jak spotkanie na żywo, niekiedy nawet dłużej. Nie zostawimy Państwa bez pomocy i bez zaleceń, które (mimo braku naszej osobistej obecności) możemy odpowiedzialnie przekazać. W każdej wymagającej tego sytuacji zalecimy koniecznie i fakultatywne badania lekarskie. Lekarze weterynarii w całej Polsce na ten moment pracują i są dla Państwa zwierzaków w gotowości; w lecznicach obowiązują specjalne zasady bezpieczeństwa, ale kliniki są w większości otwarte i służą pacjentom.


Jak wygląda konsultacja przez telefon z kocim behawiorystą?

Konsultacja zoopsychologiczna online/ przez telefon lub messengera wyglądać będzie bardzo podobnie do osobistego spotkania. Usiądziemy na przeciwko siebie, jednak po dwóch stronach monitora/ekranu/smartfona. Posłuchamy o problemach z zachowaniem kota, przeprowadzimy szczegółowy wywiad (warto przygotować się do rozmowy i wypisać sobie na kartce kluczowe momenty, chronologię wystąpień zachowań niepokojących, daty badań, przeprowadzek i innych ważnych czy znaczących wydarzeń w życiu kota/rodziny). Razem obejrzymy mieszkanie, zaglądniemy wraz z Wami do kocich kuwet :), zakamarków terytorium, zwiedzimy z Wami Wasz dom, poprosimy o ujęcia kota, o nakierowanie kamery w jego stronę. W tym obszarze przebieg konsultacji jest indywidualny i zależny od (złożoności) przypadku. Następnie przeanalizujemy całą sytuację i po diagnozie (lub hipotezie diagnozy) przekażemy pomysły na nowe ćwiczenia, na zmiany środowiskowe w domu, dostosujemy zalecenia terapeutyczne dla danego kota i jego rodziny. Podczas spotkania możecie notować sami lub umówić się ze specjalistą na przesłanie zaleceń online. Konsultacja potrwa około 1,5-2,5 godziny. Zależnie od trybu pracy danego eksperta: umówicie się na kolejne spotkanie od razu lub pozostaniecie w kontakcie mailowym/telefonicznym przez ustalony czas (zwykle ok 1 miesiąca) i będziecie działać wg zaleceń i przestawiać rezultaty/dostosowywać terapię.

 

 

Jak przygotować się na spotkanie zdalne z kocim behawiorystą?

Prosimy wyposażyć się w telefon komórkowy lub laptop z kamerką i przygotować się do konsultacji w taki sposób, aby móc przemieścić się w mieszkaniu/ogrodzie i pokazać konsultującemu Państwa specjaliście terytorium zwierzaka.

Warto też wykonać wcześniej podstawowy plan mieszkania z podziałem na pomieszczenia. To ułatwi nam analizę tego, co zobaczymy on-line i czego wysłuchamy. Poglądowy plan mieszkania może być narysowany ręcznie (i zwyczajnie po zrobieniu zdjęcia aparatem z telefonu) i dołączony do maila. Prosimy zaznaczyć pomieszczenia, podstawowe meble, okna, drzwi, umiejscowienie kuwet, drapaków, posłań.

Warto przez rozmową wypisać sobie problemy, kluczowe momenty w życiu rodziny, chronologię wystąpień zachowań niepokojących, daty badań, przeprowadzek i innych ważnych czy znaczących wydarzeń w życiu kota/rodziny. Przyda się długopis i notatnik, a także ładowarka do używanego sprzętu (by w razie rozładowania nie tracić czasu na jej szukanie podczas rozmowy online z zoopsychologiem). Małe dzieci, znajdujące się w domu w czasie konsultacji online, warto zając zabawą/atrakcją na ok. 1,5-2h lub znaleźć dla nich opiekę na czas rozmowy, po to, by móc w pełni skupić się na pomocy swojemu zwierzakowi. W przypadku problemów z sikaniem poza kuwetą zachęcamy do lektury tego artykułu przed umówieniem konsultacji on-line.


Jak umówić się na konsultację z zoopsychologiem przez telefon/skype/messenger?

Prosimy o kontakt mailowy na adres: catexpertspl@gmail.com, krótkie opisanie problemu i podanie kilku dogodnych terminów na telefon/połączenie on-line. W treści maila prosimy o zawarcie numeru telefonu – dzięki temu będziemy mogli wysłać powiadomienie SMSem, by nie przegapili Państwo naszej mailowej odpowiedzi, które nierzadko wpadają do spamu.

Odpowiemy kierując do wolnego eksperta mailowo, wybierając jedną z dat. Prosimy zarezerwować na spotkanie ok 1,5-2,5 godziny (długość konsultacji zależy od złożoności przypadku). Jeśli planujecie rozwiązać z naszym behawiorystą problem dotyczący brudzenia/sikania/wypróżniania się kota poza kuwetą – prosimy o wcześniejszą lekturę tego artykułu.

Na maile odpowiadamy zwykle w ciągu 48h. Jeśli nie masz od nas odpowiedzi, może to oznaczać 2 rzeczy: po pierwsze sprawdź swoją skrzynkę spam/niechciane (może tam wylądowała nasza odpowiedź). Alternatywnie wyślij wiadomość przez nasz FB (staramy się sprawdzać skrzynkę regularnie, ale w natłoku wiadomości to nie jest najlepszy kanał komunikacji). Na wszelki wypadek sprawdźcie, prosimy, poprawność naszego adresu , gdy wysyłacie do nas maila: poprawny adres mailowy do CatExperts.pl to: catexpertspl@gmail.com i podanie swojego numeru telefonu.

 

 

Zapraszamy do kontaktu.

 

Działamy po to, by problemy zwierząt nie pogłębiały się! W przypadku problemów z brudzeniem poza kuwetą zachęcamy do lektury tego artykułu. Konsultacja behawioralna online ze specjalistą w takich przypadkach, jak te opisane w artykule, będzie miała większy sens, jeśli NAJPIERW wykonacie Państwo zalecane badania kotu: mocz, morfologia, niekiedy konieczne jest też USG lub RTG.

 

Pozostajemy w kontakcie i pozdrawiamy czekając w izolacji na lepsze, zdrowsze czasy. Korzystajmy z przywileju odosobnienia! Pomagamy w ten sposób tym, którzy są na pierwszej i dalszych liniach frontu.

 

Dużo zdrowia!
Załoga CatExperts.pl

 

PS
Nadal nie ma żadnych dowodów, jakoby zwierzęta domowe przenosiły koronawirusa na człowieka. Dbajcie o siebie i swoje futrzaki! Nie panikujcie. Jeśli podlegacie kwarantannie – poproście o pomoc przy wyprowadzaniu psów na spacer.

*

Dodaj komentarz