Dlaczego porzucamy zwierzęta? Jak możemy temu zapobiec? Czy można coś podpowiedzieć osobom, które nie widzą innego wyjścia i wstydzą prosić się o pomoc w kryzysowej dla siebie sytuacji? Wierzymy, że ludzie są z natury dobrzy, tylko czasem brakuje im wiedzy, empatii i pomysłów na zastane kłopoty. Wierzymy też, że zwierzęta potrzebują pomocy i wsparcia. Kochasz? Nie porzucaj!
#KochamNiePorzucam to nasza lipcowa akcja antyporzuceniowa, część wielkiej letniej kampanii #KotBezpiecznyLatem. Co kilka dni zapraszamy na nowy post na naszym profilu i czekamy na Wasze pomysły w komentarach, jak działać, by kotów nie porzucano (oznaczajcie je #KochamNiePorzucam).
Gdy przygotowywaliśmy kampanię, nie spodziewaliśmy się takiego obrotu spraw: na stronie znajomej pro-kociej organizacji @Koty z Grochowa, zagościł w dniu rozpoczęcia kampanii dramatyczny wpis na temat porzuconych w śmietniku kotów, który poruszył Internautów. Ponad 1000 udostępnień i 400 reakcji na tragiczną sytuację kotów nie pozostawia wątpliwości. Mimo okrucieństwa, którego dopuszczamy się wobec zwierząt, nadal większość z nas wie, że zwierzętom należy się pomoc i wsparcie.
Według nas – pomoc i wsparcie oraz EDUKACJA to jedyna droga do tego, by ta mniej empatyczna część społeczeństwa z większą troską spoglądnęła w stronę braci mniejszych. Wiemy bowiem, że za każdym zachowaniem stoi jakaś przyczyna. Na co dzień uczymy o tym, że każde kocie zachowanie da się wyjaśnić, bo jest „wykonane przez kota” z jakiegoś powodu. Tak samo jest z zachowaniem ludzkim! Choć czasem trudno nam przychodzi zrozumieć bestialskie zachowanie człowieka, to za tym najtrudniejszym (do zrozumienia) kryje się właśnie jakiś powód. Brak wiedzy? Brak empatii? Brak pomysłów? Bezradność? Chęć zemsty na słabszym? Brak umiejętności kontroli własnych emocji?
W kampanii #KochamNiePorzucam zebraliśmy wiele powodów, dla których ludzie pozbywają się kotów. Każda grafika przedstawi jeden z nich i podpowie, co innego niż porzucenie można w danej sytuacji zrobić.
Najczęściej zdarza się, że jako ludzie, odruchowo potępiamy i chcemy eliminować negatywne zachowania. Niestety, wybierana jako jedyna to nieskuteczna droga do prawdziwego rozwiązania problemu. To nie frazes, że agresja rodzi agresję 🙁 My stawiamy na edukację. Najmłodszych i tych nieco starszych. Ufamy, że jeśli ludziom okaże się wsparcie, to i oni będą potrafili okazywać je dalej, kolejnym ludziom i zwierzętom. Tak, wiemy, że to niepopularne i niełatwe do zastosowania podejście. Nie znamy jednak lepszego. Działamy! Edukujemy! Dołączcie, bo… po prostu: #KochamNiePorzucam!
Posty kampanii na FB czekają w dedykowanym albumie: #KochamNiePorzucam
Lista artykułów na blogu:
odcinek Co zrobić z kotem w czasie wyjazdu na wakacje, dłuższy wypad czy wycieczkę
odcinek Co zrobić z kotem, gdy w domu planuje duży remont lub gdy odwiedzają Cię goście nietolerujący kotów?
odcinek „Co zrobić z kotem, gdy się przeprowadzam lub wyjeżdżam na stałe za granicę”
odcinek „Co zrobić z kotem, który sika poza kuwetą, jest agresywny lub wyje po nocach”
odcinek „Co zrobić z kotem, który brudzi / choruje / starzeje się, a mnie nie stać na leczenie?”
odcinek „Co zrobić z kotem, gdy w domu pojawia się dziecko lub inne zwierzę?”
odcinek „Co zrobić z kotem, gdy dziecko lub inny domownik ma alergię na kota?”
BONUS odcinek „Co zrobić, gdy inny domownik nie toleruje kota?”
Zapraszamy do udziału i udostępniania, by krótkie porady trafiły do tych, którzy z braku pomysłów, wyrzucają kota za drzwi 🙁 Patronem kampanii jest Miesięcznik Kocie Sprawy.