W ramach naszej facebookowej kampanii #NieJestemZłośliwy jednym z mitów, z jakim się rozprawiamy to rzekomo złośliwe kocie drapanie. Hmmm… nic bardziej mylnego 🙂 Koty nie drapią (mebli) złośliwie! Jaki jest zatem prawdziwy powód drapania?
Drapanie kota ma 2 zasadnicze funkcje: fizjologiczną i komunikacyjną.
Fizjologicznie: drapanie to okazja do rozciągania się w ramach gimnastyki oraz do pielęgnacji pazurków. Koci pazur jest zrogowaciałym wytworem skóry, który rośnie przez całe życie. Mocna i nieunaczyniona powłoka pazura zapewnia mu twardość i wytrzymałość. Dzięki drapaniu kot pozbywa się wierzchnich warstw pazura, odsłaniając nowe, gotowe do działania jego oblicze.
Niemniej ważna jest funkcja komunikacyjna drapania: zostawianie własnego śladu zapachowego i wizualnego. Kot drapiąc mówi! Kot drapie po to, aby inni korzystający z tego samego terenu wiedzieli o jego obecności i czuli jego zapach. Kotu także potrzebny jest ten rytuał, aby dobrze czuć się na danym terenie, aby być otoczonym swoim własnym zapachem.
Drapanie jest dla kota tak naturalne jak dla nas… choćby mruganie oczami. Kota nie należy kota od tej czynności powstrzymywać! W wyborze powierzchni do drapania ważnych jest kilka czynników: rodzaj materiału, wygoda oparcia się o miejsce drapania oraz ustawienie samego drapanego przedmiotu. Z punktu widzenia kota liczą się:
- miejsce ustawienia drapaka (ważna komunikacyjnie trasa/punkt w mieszkaniu),
- jego kształt i ustawienie (poziom, pion, skos)
- materiał, z którego jest wykonany (drewno, sizal, sznur).
Nie dziwmy się więc, jeśli kot drapie róg kanapy, fotela czy nogę od stołu. Nie dość, że tworzywo, z których są wykonane jest interesujące, to także pozycja, którą zajmują w pokoju – zewsząd widoczna. Koci wniosek? Zostawione tam ślady zapachowe i wizualne będą widoczne. Jeśli nie chcemy, aby kot drapał jakiś przedmiot najlepiej będzie w tym wybranym przez kota miejscu (np. tuż przy rogu kanapy) dostawić koci drapak. Wysoki minimum na 80-90 cm – tyle bowiem przeciętnie „zajmuje” kot, gdy w pozycji pionowej oprze się o drapak; w takiej też pozycji będzie mu wygodnie dokonać aktu drapania 🙂 .
Kocie drapaki dostępne na rynku mają różne kształty, rozmiary, zastosowania. Jaki drapak dla kota wybrać? Wyróżniamy następujące kocie drapaki:
– drapaki pionowe do powieszenia na ścianę (pamiętajcie, aby zawiesić je na odpowiedniej wysokości, nie przy samej podłodze)
– drapaki słupkowe (z podstawą i ewentualną półeczką do siadania; pamiętajcie, że taki drapak dla dorosłego kota powinien mieć nie mniej niż 80-90 cm wysokości)
– drapaki małe narożne na rogi kanap, foteli, łóżek, futryn, ścian (ważna jest wysokość zawieszenia / ustawienia takiego drapaka)
– drapaki-meble, proste i złożone konstrukcje przypominające drzewa, ale też inne kształty spotykane w naturze; rozległe, z wieloma półkami, hamakami, sznurami, schodkami, dziuplami, skrytkami (większość kotów nie będzie korzystać z budek w dolnych częściach drapaków; lepiej wybierać takie, gdzie skrytki umieszczone są na wyższych poziomach takich kocich mebli
– drapaki poziome, do ustawiania/położenia na podłogę (niektóre koty lubią drapać tylko! w pozycji poziomej właśnie)
– drapaki-posłania, czyli mebelki do pokładania się i drapania jednocześnie (często w kształcie łódek, łóżeczek, kot drapie wówczas będąc na górze drapaka)
Sporo tego! Owszem, bo koty w naturze drapią na różne sposoby i w różnych pozycjach. Na szczęście producenci kocich drapaków wychodzą na przeciw tym potrzebom i szukają rozwiązań idealnych.
Czy są jeszcze jakieś rodzaje drapaków oprócz wymienionych wyżej? Ano są! :))) :
Dziękujemy za dotarcie do końca tego drapakowego kompendium. Na sam koniec:
nasz post do udostępniania (obrazek przekierowuje do FB) i szerzenia wiedzy o naturalności (a nie złośliwości) kociego drapania:
*
Górne zdjęce we wpisie autorstwa: Daisyree Bakker (flickr)
Slajd w ramach akcji #NieJestemZłośliwy – chronione proawem autorskim materiały własne CatExperts.pl