5 problemów behawioralnych, których łatwo uniknąć

Już 17 lutego podczas naszych obchodów Dnia Kota w kawiarni Kawka z Kotem porozmawiamy o zapobieganiu problemom behawioralnym u kotów. Zanim się jednak spotkamy w Warszawie, mamy dla Was krótki artykuł o pięciu częstych problemach kotów, których bardzo łatwo uniknąć.

Oto pięć problemów behawioralnych z zachowaniem kota, którym łatwo zapobiec:

I. Problemy z kuwetą

Problemów z kuwetą jako taką, czyli tzw. problemów technicznych można uniknąć w dość łatwy sposób. Wystarczy pamiętać o  5 założeniach:

1. większość kotów wybiera kuwety odkryte; jeśli twoim marzeniem jest umieścić w swoim mieszkaniu krytą kuwetę to na samym początku daj kotu do dyspozycji dwie: jedną krytą, a drugą odkrytą – w ten sposób kot będzie miał czas, by przyzwyczaić się do obu, wskazać Ci, którą preferuje i po jakimś czasie (być może) będzie można zamienić je miejscami, tak aby to odpowiadało estetycznie także tobie

2. większość kotów woli, aby kuweta była umiejscowiona w miejscu intymnym, spokojnym, nie w ciągu komunikacyjnym ani blisko głośnych przedmiotów (pralka) czy często używanych mebli (szafa z ubraniami, co której często sięgamy)

3. większość kotów preferuje używanie kuwety czystej; pamiętajmy o tym, aby czyścić ją min. 2 razy dziennie  (rano i wieczorem), a najlepiej podczas każdej naszej wizyty nieopodal kuwety

4. większość kotów lubi korzystać z kuwety, kiedy do wyboru ma przynajmniej dwie; dotyczy to zwłaszcza domów, w których mieszka więcej niż jeden kot

5. większość kotów preferuje używanie kuwety odpowiednio dużej; kuweta wielkości kartki A4 jest naprawdę za mała! (twój kot nie jest już kociątkiem…); w kuwecie kot powinien móc obrócić się wokół własnej osi i znaleźć się w jej obrębie całym ciałem

Zdjęcie użytkownika CatExperts - profesjonaliści dla kotów.

II. Problemy z drapaniem mebli

Problemom z drapaniem mebli stosunkowo łatwo jest zapobiec, jeżeli od samego początku, kiedy kot z nami zamieszka, dostosujemy mieszkanie także do jego potrzeb. Należy pamiętać, że kocia potrzeba drapania jest złożona. Drapiąc kot realizuje przede wszystkim dwie potrzeby: dba o swoje pazury oraz komunikuje z innymi osobnikami w domu. Aby zapobiec podrapanym meblom należy zaopatrzyć się w drapaki! Warto pamiętać, że koty drapią meble usytuowane w ciągach komunikacyjnych, wygodne do oparcia się rogi foteli czy kanap; preferują także materiały, w które wygodnie zbić pazury. Po więcej drapakowych podpowiedzi odsyłamy do naszego artykułu na temat wyboru drapaków.

cat 2

 

III. Problemy związane z nadmiernym, zbyt szybkim, łapczywym jedzeniem

Koty, które jedzą za szybko, mogą robić to z wielu różnych powodów, co warto zdiagnozować ze specjalistą. Poniższe rady na pewno nie zaszkodzą żadnego kotu. Aby kot jadł warto zrezygnować z podawania jedzenie ze zwykłej miseczki i przemyśleć kocie karmniki. Możemy też kroić surowego mięsa (o ile twój kot właśnie takie) na nieco większe kawałki, aby część energii zmarnował na rozszarpani mięsa. Dzięki temu nie tylko poćwiczy swoje umiejętności, lecz także będzie jadł wolniej. Kolejnym sposobem są wszelkie go rodzaju karmniki-zabawki, czy to zrobione własnoręcznie z rolek po papierze toaletowym, czy też kupne miski spowalniające, posiadające nierówne dno, wypustki, zakamarki. Kot musi osobno „dobrać się”do każdego kawałka lub chrupka i w efekcie je wolniej. Następną ważną sprawą jest to, aby karmić kota częściej i mniejszymi porcjami. Koty w naturze jedzą kilka(naście) razy na dobę, dlatego karmienie jeden jeden raz dziennie jest naprawdę niewskazane. Kot będąc bardzo głodny przez wiele godzin może tym bardziej łapczywie połykać wręcz pokarm.

Cats n Cats

 

IV. Problemy związane z „dokoceniem”, czyli wprowadzeniem nowego kota do domu

Ten temat jest dość złożony i nie da się go streścić w jednym akapicie. Można natomiast w jednym zdaniu zawrzeć to, co jest najważniejsze w unikaniu problemów w kocim stadzie: wtedy, kiedy mamy wpływ na połączenie kotów (czyli we własnych mieszkaniach, kiedy adoptujemy kolejnego kota) należy bezwzględnie pamiętać o powolnym zapoznawaniu kotów ze sobą, korzystając z tzw. socjalizacji z izolacją. Więcej na ten temat znajdziecie w osobnych artykułach na naszym blogu. Zbyt szybkie łączenie kotów, w tym przede wszystkim zbyt szybki kontakt wzrokowy i zbyt szybkie wypuszczanie kotów do siebie może skutkować poważnymi problemami w relacji, agresją między kotami, koniecznością wzywania terapeuty, a w ostateczności koniecznością rozdzielenia stada, czyli szukania jednemu z kotów nowego domu, co często dla wszystkich jest bardzo stresujące. Dużo lepiej jest poświęcić kilka tygodni powolnej, spokojnej pracy, w zamian za kilka(naście) lat wspólnego zgodnego życia.

We play

 

V. Problem atakowania przez kota naszych rąk i nóg

Dla tych z was którzy uważają takie zachowanie za problem behawioralnym mamy kilka rad. Po pierwsze nie należy z kotem bawić się dłońmi i stopami – od małego nie przyzwyczajamy kota do zabawy naszymi palcami (jest bardzo częsty błąd każdego początkującego kociego opiekuna). Takie zachowania jak: podgryzanie, kąsanie, obłapianie, koci wrestling często na początku, gdy kot jest mały są bardzo delikatne. Gdy kot dorasta i staje się silniejszy, zachowania te są coraz bardziej uciążliwe; kot jednak traktuje je nadal tak, jak traktował je w dzieciństwie: dla niego dobra zabawa, nie rozumie że teraz przysparza nam bólu. Do zabawy z kotem służy wiele ciekawych zabawek w tym podstawowa: wędka. Znacie nasze grafiki w temacie podgryzania przez kota naszych rąk i nóg?

Zdjęcie użytkownika CatExperts - profesjonaliści dla kotów.

 

 

Dodaj komentarz