Z dżungli do mieszkania – 3 proste kroki, aby ulepszyć nasz dom dla kota

Kotowate uwielbiają wspinaczki – w naturze żyją na dużych przestrzeniach, które lubią obserwować z góry, wspinając się po drzewach. Dżungla to także miejsce pełne zakamarków i… wyzwań 🙂 Przygotujmy się do spełniania podstawowych potrzeb kota w naszym domu:

Lazy cat chillin' on the shelf after cleanin' during Saturday noon
autor zdjęcia: Gatanass (flickr)
  1. Zdejmijmy z naszych półek wartościowe i sentymentalne przedmioty, pamiątki, małe doniczki. Kot w ramach eksploracji terenu (a nie testowania naszej cierpliwości!) będzie wchodził wysoko, a podobne rzeczy może zwyczajnie strącić – czy to „w zabawie w strącanie” czy też zwyczajnie niechcący. Krzyk i złość niewiele pomogą, a tylko pogorszą nasze relacje z kotami. To nasza odpowiedzialność zadbać o cenne rzeczy!
  2. Warto wydzielić kocie „górne piętro” np. instalując półki pod sufitem, aby zgrabnie dzielić się z kotem wspólną przestrzenią. Ten ostatni punkt ważny jest zwłaszcza w małych mieszkaniach, których powierzchnia podłogi jest niewielka. Półki wzdłuż ścian na sporej wysokości zwiększają powierzchnię dla kota, symulują niejako wspinaczkę po drzewach i dają możliwość obserwacji z bezpiecznej pozycji, regeneracji i odbudowania kociej pewności siebie.
  3. Urozmaicajmy teren: jedzonko podawajmy w małych trudnych w obsłudze naczynkach – aby kot musiał się nieco zmęczyć, napracować i osiągnąć swój mały sukces; miseczki z wodą ustawmy w 3 różnych miejscach mieszkaniach (wszak w dżungli wodopój nie znajduje się zawsze przy jedzeniu); dostawiajmy co kilka tygodni nowy karton  – ulubiona zabawka do chowania, wskakiwania, odpoczynku.Interaktywne zabawki, schowki, kartony, skrytki położne wyżej, drapaki, półeczki

Starajmy się dla naszych pupili! Warto urozmaicać ich świat i pobudzać zmysły. To nie tylko fanaberie, ale prawdziwa stymulacja. Przebywanie na wysokości jest jednym w naturalnych zachowań, podobnie jak chowanie się w skrytkach, zabawa (zamiast polowania) i sen w intymnym miejscu. Szukacie inspiracji? Chcecie wiedzieć, jak urządzić koci  raj pod własnym dachem? Zapraszamy do obejrzenia filmiku i poznania niezwykłej historii tej kocio-ludzkiej rodziny:

Chcecie więcej podpowiedzi? Czekajmy na Wasze komentarze, pomysły na naszym profilu . A może macie zdjęcia swojej własnej domowej kociej dżungli?

 

Dodaj komentarz