Piknik na 4 Łapach – relacja

Piknik na 4 Łapach już za nami – dziękujemy wszystkim, którzy zajrzeli na nasze stanowisko, skorzystali z porad oraz wsparli potrzebujące koty.

O co najczęściej pytaliście?

IMG_5129


Tematem dnia okazała się być adopcja kolejnego kota – czy przygarniać następnego kota, jakiego kota wybrać oraz jak mądrze wprowadzić nowego kota do domu. Bardzo nas cieszy rosnąca świadomość opiekunów w tym temacie. Pamiętajcie, że nie każdy kot będzie tolerował na swoim terytorium innych przedstawicieli swojego gatunku i w takim wypadku dobre intencje opiekuna mogą niestety doprowadzić do katastrofy.

Jeżeli jednak charakter Waszego podopiecznego oraz warunki domowe pozwalają na adopcję następnego mruczka, nie zapomnijcie o przygotowaniu odpowiedniej ilości kocich zasobów (misek, kuwet, zabawek, kryjówek itp.) oraz wstępnej izolacji nowego kota. Tutaj znajdziecie kilka podstawowych wskazówek.

Pytaliście również o to, co robić, gdy kot jest agresywny. Kluczową sprawą jest ustalenie charakteru takiego zachowania. Czy jest to agresja wywołana bólem, rozdrażnieniem, a może agresja łowcza? W tym wypadku okazało się, że kot polował na swoją opiekunkę, mimo intensywnych zabaw. Na szczęście udało nam się wspólnie znaleźć sposób na zapobieganie atakom.

Pojawiły się też pytania o sikanie poza kuwetą oraz wylizywanie sierści na brzuchu. W takich wypadkach zawsze w pierwszej kolejności doradzamy wizytę u lekarza weterynarii. Problem, który z pozoru wydaje się mieć podłoże behawioralne, może okazać się problemem zdrowotnym. Przed właściwą konsultacją behawioralną konieczne jest wtedy wykonanie podstawowych badań (ogólne badanie krwi, moczu, badanie USG) i wykluczenie przyczyn somatycznych obserwowanego zaburzenia.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam i Waszym pupilom. Pamiętajcie jednak, że konsultacja udzielana bez wizyty w domu, czyli środowisku, w którym zwierzę przebywa na co dzień, ma charakter bardzo ogólny. Dlatego przypominamy, żebyście w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy kłopotów kontaktowali się z nami osobiście.

Tych, którym nie udało się wczoraj do nas dotrzeć zapraszamy do kontaktu mailowego , a wszystkich zapraszamy oczywiście na kolejny piknik. Śledźcie nasz profil, już wkrótce podamy datę kolejnego spotkania w Kafce!

Kilka pamiątkowych zdjęć z Kafki znajdziecie na naszym profilu 🙂

Dodaj komentarz